Friday, October 14, 2016
Saturday, October 1, 2016
Sunday, September 25, 2016
Sunday, September 11, 2016
დღე მეოთხე
დავასრულეთ დღე მეოთხეც.დღე იყო ძალიან დატვირთული და დამღლელი,მაგრამ ამასთანავე ძალიან საინტერესო.
გაკვეთილი დავიწყეთ სასწავლო პროექტის გეგმაზე მუშაობით.შევავსეთ მიმართულების მიმცემი საკვანძო კითხვები.ვისაუბრეთ შეფასების გეგმაზე,განვიხილეთ თითოეული საკითხი.ასევე განვიხილეთ სასწავლო პროექტის პრეზენტაცია,გავეცანით პრეზენტაციის რამოდენიმე ნიმუშს.მივიღეთ საშინაო დავალება.
დავასრულეთ დღე მეოთხეც.დღე იყო ძალიან დატვირთული და დამღლელი,მაგრამ ამასთანავე ძალიან საინტერესო.
გაკვეთილი დავიწყეთ სასწავლო პროექტის გეგმაზე მუშაობით.შევავსეთ მიმართულების მიმცემი საკვანძო კითხვები.ვისაუბრეთ შეფასების გეგმაზე,განვიხილეთ თითოეული საკითხი.ასევე განვიხილეთ სასწავლო პროექტის პრეზენტაცია,გავეცანით პრეზენტაციის რამოდენიმე ნიმუშს.მივიღეთ საშინაო დავალება.
Saturday, September 10, 2016
დღე მესამე
დავასრულეთ ტრენინგის მესამე დღეც.იყო ძალიან დამღლელი,მაგრამ ძალიან საინტერესო.მუშაობა დავიწყეთ ბლოგზე.ბლოგზე შევცვალეთ მასწავლებლის ბლოგი ინტელი-პროექტებით სწავლით,ასევე ბლოგზე დავამატეთ ახალი ღილაკი "ინტელის სახელმძღვანელო".ვისწავლეთ ბლოგში კომენტარების გაკეთება და გაგზავნა.ვიმუშავეთ სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლომზე,ჩავსვით შიგ საგნობრივი სტანდარტები და ინდიკატორები.ასევე ვისაუბრეთ მიმართულების მიმცემ საკვანძო კითხვებძე,ესენია:ზოგადი,თემატური და შინაარსობრივი კითხვები.განვიხილეთ თითოეული და მივიღეთ დავალებაც.
დავასრულეთ ტრენინგის მესამე დღეც.იყო ძალიან დამღლელი,მაგრამ ძალიან საინტერესო.მუშაობა დავიწყეთ ბლოგზე.ბლოგზე შევცვალეთ მასწავლებლის ბლოგი ინტელი-პროექტებით სწავლით,ასევე ბლოგზე დავამატეთ ახალი ღილაკი "ინტელის სახელმძღვანელო".ვისწავლეთ ბლოგში კომენტარების გაკეთება და გაგზავნა.ვიმუშავეთ სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლომზე,ჩავსვით შიგ საგნობრივი სტანდარტები და ინდიკატორები.ასევე ვისაუბრეთ მიმართულების მიმცემ საკვანძო კითხვებძე,ესენია:ზოგადი,თემატური და შინაარსობრივი კითხვები.განვიხილეთ თითოეული და მივიღეთ დავალებაც.
Sunday, September 4, 2016
დღე მეორე
4.09 2016.ესეც ჩემი ტრენინგის მეორე დღე, ძალიან დატვირთული და ამასთანავე ძალიან საინტერესო იყო.გავაკეთეთ პროექტის შაბლონი და დავიწყეთ მასზე მუშაობა.
Tuesday, June 28, 2016
შეფასების კრიტერიუმები
კრიტერიუმები
|
1
არ შეესაბამება
|
2
ნაკლებად შეესაბამება
|
3
შეესაბამება
|
4
სრულიად შეესაბამება
|
კვლევის აქტუალობა და მნიშვნელობა/ საკვლევი საკითხების დასაბუთება, სიცხადე.
|
საკვლევი საკითხის დასაბუთებას და სიცხადეს ვერ საუბრობს.
|
ასაბუთებს მაგრამ სიცხადეზე არ საუბრობს
|
ინფორმაცია მწირია
|
ყველაფერს კონკრეტულად ასაბუთებს
|
საკითხის ირგვლივ არსებული ლიტერატურის ანალიზის ადეკვატურობა და სიღრმე
|
ვერ წვდება საკითხის აზრს
|
ანალიზებს მაგრამ ვერ საუბრობს
|
კარგად აქვს გაგებული მაგრამ შეზღუდულია
|
აქტიურია და აკონკრეტებს
|
კვლევის მეთოდოლოგიის საკვლევ საკითხთან შესაბამისობა
|
სუსტია ვერ წვდება არსს
|
მეთოდოლოგიას არ უკავშირებს
|
მეთოდოლოგიაზე კარგად საუბრობს
|
აქტიურია
|
კვლევის შედეგების არგუმენტირებულად წარმოდგენა
|
კვლევის შედეგებზე არაფერი არ იცის
|
არგუმენტის გაკეთება არ შეუძლია
|
იკვლევს ინფორმაციას და საუბრობს
|
არგუმენტსაც აკეთებს
|
დასკვნების და ძირითადი მიგნებების სისწრაფე და კავშირი ძირითად ტექსტთან
|
დასკვნა ვერ გამოაქვს
|
ტექსტიდან ვერ ახერხებს ძირითად მიგნებებს
|
დასკვნის გაკეთება თავისუფლად შეუძლია
|
ყველაფერს კონკრეტულად ასაბუთებს
|
|
მწერები
|
გაკვეთილის თემა
|
მე-7 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
7 მოსწავლე
|
დრო/ხანგრძლივობა
|
45წ.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლე შეძლებს:
ვარაუდების გამოთქმას,კონტექსტური გასაღებების ამოცნობასა და გამოყენებას
ტექსტის შინაარსის გაგებისათვის.
გამოიტანოს სათანადო დასკვნები;
განუვიტარდება გაგება-გააზრების,ლოგიკური,შემოქმედებითი აზროვნების უნარ-ჩვევები;
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
ლექსიკის და ლექსიკონის გაუმჯობესება.
|
კავშირი საგნებთან
|
ბუნება.
|
ე.ს.გ.მისაღწევი შედეგები
|
ქ.მ.IV.1. მოსწავლეს შეუძლია მასწავლებლის მითითებებისა და
ინსტრუქციების გაგება.
ქ.მ. IV.9. მოსწავლეს
შეუძლია ილუსტრირებული შემეცნებითი ხასიათის მიკროტექსტების წაკითხვა
და გაგება.
ქ. მ. IV.10. მოსწავლეს
გამომუშავებული აქვს ხმამაღალი კითხვის ფლობის ელემენტარული უნარ-ჩვევა.
ქ.მ.IV.13. მოსწავლეს
შეუძლია
გარკვეული
საყრდენების
დახმარებით
სხვადასხვა ტიპის
მარტივი ტექსტის
წერა.
ქ.მ. IV.15. მოსწავლეს
შეუძლია ტექსტების
ზეპირად თქმა და
ლექსიკური ცოდნის
გამოვლენა.
ქ.მ. IV.16. მოსწავლეს შეუძლია მარტივ ინტერაქციაში
მონაწილეობის მიღება.
|
წინარე ცოდნა
|
მოსწავლე ამოიცნობს ნაცნობ სიტყვებს,ხმამაღლა გაბმულად კითხულობს ტექსტებს.შეუძლია
შეადგინოს და დაწეროს მცირე ზომის დიალოგები და სწორად გამოიყენოს გრემატიკა.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
დაბეჭდილი ტექსტები დაკარგული სიტყვებით ცხრილები,ფურცლები ტესტური სავარჯიშოებისთვის,დაფა,ცარცი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი
|
მასწავლებელი ურიგებს დაბეჭდილ ფურცლებს დაკარგული სიტყვების ცხრილებით.აფრთხილებს
ყურადღებით გაეცნონ სავარჯიშოებს.ინდივიდუალურად შესრულების შემდეგ ისინი გუნდურად
ამოწმებენ ნაპოვნი სიტყვების სისწორეს და ასწორებენ.
აქტივობა 1.,,დაკარგული სიტყვების“განხილვა:
მოსწავლეები განიხილავენ დავალების დროს შესრულებულ ცხრილებს,სიტყვების
ვარიანტებს,გამოცნობილ სიტყვების რაოდენობას და მსჯელობენ,თუ როგორ ამოიცნეს ეს სიტყვები,რა
დაეხმარათ ამისათვის.
აქტივობა 2. შემაჯამებელი კითხვები:
მწერების როგორი სახეობა ვისწავლეთ?
რომელი მწერებია ადამიანებისათვის სასარგებლო?
როგორი მწერია ფუტკარი?...
მასწავლებელი განიხილავს მოსწავლეების მოტანილ საინტერესო ფაქტებს.
აქტივობა 3. ცნების რუკა:
მოსწავლეთა მცირე ჯგუფები შეფმნიან ცნების რუკებს შემდეგისიტყვების გამოყენებით:მწერები,ფუტკარი
წარმოადგენენ პრეზენტაციებს.მასწავლებელი შეაფასებს მათ ნაშრომებს.
აქტივობა 4.რაფთი:
მასწავლებელი ურიგებს წებოვან ფურცლებს და სთხოვს მოსწავლეებს შეასრულონ
წერითი დავალება რაფთ ფორმაში.მათ უნდა მიწერონ წერილი რომელიმე სასარგებლო მწერს(ფუტკარს).წერილში
ახსნან თუ რატომ მოისურვეს მისთვის მიეწერათ წერილი.დასრულებულ წერილებს აკრავენ
ცნების რუკებზე.მასწავლებელი აკითხებს თავიანთ ნაშრომებს.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მასწავლებელი ახდენს მოსწავლეთა განმავითარებელ შეფასებას დაკვირვების
საფუძველზე,თუ:
.როგორ შეავსეს მოსწავლეებმა დაკარგული სიტყვები,რამდენად მრავალფეროვანი
სიტყვები წარმოადგინეს და ემთხვევა თუ არა კონტექსტს.
რამდენად გაართვეს თავი,კითხვის შერჩეულ სტრადეგიას, ,,დაკარგულ სიტყვებს.“(შეავსეს
ცხრილები,შეადარეს სწორი და არასწორი ვარიანტები.გამოიტანეს დასკვნები,როგორ მიაგნეს
სიტყვებს.)
როგორ ასრულებენ წერით დავალებას და რა ფორმატით.,,წერილი სასარგებლო
მწერს.(რამდენად შემოქმედებითად გადმოსცემენ საკუთარ აზრს.)
შესაძლებელია მოცემული მიმართულებები კრიტერიუმებადაც ჩამოვაყალიბოთ
და წარმოვადგინოთ შეფასების რუბრიკის სახით.
|
Saturday, June 25, 2016
სასწავლო პროექტი
სასწავლო
პროექტი - მწერები
1.
პროექტის სახელი: მწერები
2.
პროექტის მიზანი:
ამოიცნონ დააღწერონ მწერები თავის საცხოვრებელი გარემოს
და სარგებლობის მიხედვით.ინდივიდუალური დაკვირვების უნარ-ჩვევის განვითარება.
3. პროექტის
აღწერა: I გაკვეთილზე გონებრივი იერიშით დავასახელებინოთ ბავშვებს მწერები.ვაჩვენოთ
სლაიდ შოუ და მოვახდინოთ მწერების ამოცნობა.II გაკვეთილზე გასვლა სკოლის ეზოში და მწერების მოძებნა.დაკვირვება
მათ ვიზუალზე და საცხოვრებელ გარემოზე.დისკუსია მიღებულ შთაბეჭდილებებზე.მივცეთ დავალება
ბავშვებს,რომ მოიძიონ ინფორმაცია და ჩაწერონ საშინაო დავალების რვეულებში საბავშვო
ენციკლობედიიდან.III გაკვეთილზე ჩავატაროთ ჯგუფური მუშაობა.(თითოეულ ჯგუფს მივცეთ სხვადასხვა
მწერის დახასიათება,მოძიებულ მასალებზე დაყრდნობით გააკეთონ პრეზენტაცია.)მივცეთ დავალება,რომ
მკვდარი რომელიმე მწერი იპოვონ,ჩასვან კოლბაში და მოიტანონ მომდევნო გაკვეთილზე.IVგაკვეთილზე მოძიებული
მწერებით ვაკეთებთ მწერების ჰერბარიუმს.
4.პროექტის აქტუალობა: როექტით მიღებული ცოდნა მოსწავლეებს გაუფართოებს თვალსაწიერს, გარკვეულ წარმოდგენებს შეუქმნის მწერებზე,ასევე მოსწავლეები შეძლებენ განასხვავონ მავნე და სასარგებლო მწერები
(ფუტკარი,ხოჭო,ჭიანჭველა,პეპელა,ბუზი,კალია,ჭიამაია,ტარაკანი და სხვა) გაიგებენ მათ მნიშვნელობას ცხოვრებაში
5.პროექტის მიზნები:
§ მწერების ყოფა-ცხოვრებისა და ვიზუალური მხარეების გაცნობა-შესწავლა .
§ მოსწავლეებში მსოფლმხედველობის ჩამოყალიბება და თვალსაწიერის გაფართოება.
§ საქართველოში არსებული მწერების მიმოხილვა.
მოსწავლეები მოიძიებენ მასალებს შემეცნებით ლიტერატურაში,ბუკების საშუალებით ინტერნეტში,იმუშავებენ ინდივიდუალურად,წყვილებში,ჯგუფებათ და გააკეთებენ 3 ჯგუფად პრეზენტციას,თუ როგორ აღიქვეს და დაინახეს მწერები.
6.მონაწილეთა
ასაკი: VIII კლასი (14-15
წლის)
7.ვადები/ხანგრძლივობა: 2-3 კვირა.
8.მოსალოდნელი
შედეგები/პროექტები რაც შეიძლება შეიქმნას:
ცოდნის დაგროვება
მწერებზე,კლასიფიკაცია მწერების საცხოვრებელი გარემოს მიხედვით.
9.სარგებელი
სხვებისთვის: მავნე მწერების თავიდან აცილებაში დახმარება თანამშრომლობა.
10. სამუშაო
ენა: ქართული როგორც მეორე
ენა.
11.საგნებთან/საგნობრივ
ჯგუფებთა/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:
მშობლიური ენა (სომხური
ენა).
12.პროექტის
ხელმძღვანელი: ნინო ირიციან
13.ხელმძღვანელის
ელ.ფოსტა: nino.iritsyan@gmail.com
Subscribe to:
Posts (Atom)